Atık Su Analizlerind Doğru Tercih Doğru Tercih Sorumluluğunuz Sorumluluğumuzdur Legionella? 24 Saatte Hizmet Garantisi

Gücümüz Uzmanlığımızdan

Legionella Analizi

Lejyoner hastalığı, 1980'lerde en fazla tartışılan ve yanlış anlaşılan konulardan biri olarak ortaya çıktı. Hastalık ilk kez 1976 yılında ABD'nin Philedelphia kentinde Belle Vue Stanford otelinde tanımlandı.

Otelde Amerikan Lejyonu'ndan 182 kişinin katıldığı bir konferans sırasında ortaya çıkan hastalık, 34 kişinin ölümüne neden oldu. Takip eden yıllarda daha önce bilinmeyen 'Legionella Pneumophilla' bakterisi izole edildi ve hastalığın çıkışının nedeni olarak tanımlandı.

1976'dan sonra birçok Avrupa ülkesinde, Kuzey ve Güney Amerika ülkelerinde, Afrika ve Asya ülkelerinde 'Legionnaires' hastalığı vakaları rapor edildi.

Legionella; doğada çeşitli su kaynaklarında, içme ve kullanma sularında, havuz sularında, özellikle kapalı devre su ve buna bağlı klimatizasyon sistemlerinde bulunabilen, “lejiyoner hastalığı-atipik pnömoni”, “pontiac ateşi “ hastalıklarına yol açan, oksijenli ortamda yaşayan, gram negatif, çubuk şeklinde bakterilerdir.

Legionella'nın insanlara bulaşması, genellikle hava yolu ile gerçekleşir ve "Lejyoner Hastalığı" denilen, soğuk algınlığı ateş ve öksürükle başlayan, bazen göğüs ve karın ağrılarına, mide bulantısına, ishal ve hafıza bulanıklığına neden olan hastalık meydana gelir. Eğer hastalık doğru tedavi edilmezse, ölümcül olabilir.

Pontiac ateşi ise yüksek ateş, başağrısı, kuru öksürük ve kas ağrıları ile kendini gösterdiğinden çoğunlukla gribal vakalar ile karıştırılmaktadır.

Legionella bakterisinin sıklıkla rastlandığı kaynaklar, oteller, iş merkezleri, hastaneler, okullar, alışveriş merkezleri, marketler, üretim alanları gibi alanlar ve bu alanlarda bulunan havalandırma sistemleri, havuzlar, banyo ve duşlarda bulaşmaya sebep olacak enfekte su sistemler ve soğutma sularıdır.

Legionella bakterisinin analizinin yapılabilmesi için soğutma kuleleri, musluklat, duş başlıkları, havalandırma sistemlerinden su ve swab örnekleri alınır ve laboratuvara gönderilir. Analizi yapmak üzere yetkilendirilmiş laboratuvarda, gerekli mikrobiyolojik çalışma gerçekleştirilir. Sonuçlar ulusal ve uluslararası metodlara göre değerlendirilir.